GAZ Türkiye Hakkında

GAZ Rusya şirket binası
Rusça’da “Gorky Otomobil Fabrikası” anlamına gelen “Gorkovsky Avtomobilny Zavod”, kısaltılarak

"GAZ"

adı ile markalaşmıştır.
Ve GAZ, günümüzde dünyanın 40'tan fazla ülkesine ticari araç ihraç etmektedir.

GAZ OTOMOBİL FABRİKASI

GAZ Otomobil Fabrikası, 1932 senesinde Nizhny Novgorod şehrinde kuruldu.
Sovyetler Birliği döneminde bir sanayi kenti olan Nizhny Novgorod’un adı, yazar Maxim Gorky onuruna Gorky olarak değiştirildi ve 1932 – 1990 yılları arasında şehir için bu isim kullanıldı. Rusça’da “Gorky Otomobil Fabrikası” anlamına gelen “Gorkovsky Avtomobilny Zavod”, kısaltılarak GAZ adı ile markalaştı.
Şehir II.Dünya Savaşı sırasında üç yıl boyunca Almanlar tarafından bombalandı ve sanayi tesisleri neredeyse tamamen yok edildi. Sovyetler Birliği'nin çöküşünden bir yıl önce ise şehir yeniden Nizhny Novgorod olarak adlandırıldı.

GAZ TÜRKİYE HAKKINDA

2004’den itibaren Türkiye’de faaliyet gösteren GAZ 2017 yılında aldığı stratejik bir kararla %100 Rus sermayeli olarak kendi şirketi olan GAZ Türkiye’yi kurdu.
GAZ Türkiye Sakarya-Söğütlü’deki montaj tesisinde, GAZelle NEXT ve GAZelle NN markasıyla N1 ticari araç sınıfında 3,5 tonluk tek kabin, çift kabin şase kamyonetler ve 11.5 m3, 13.5 m3 hacimli Panel Van’lar üretmektedir.
Ticari faaliyetlerine 2018 Ocak ayından itibaren başlayan GAZ Türkiye üretim ve satışını her yıl %50 artırmıştır.
10 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olan fabrikamızın üretim kapasitesi şimdilik yıllık 1.000 adettir.
GAZ Türkiye; 16 Yetkili satıcı, 19 showroom ve 36 Yetkili servis ile Türkiye çapında müşterilerine hizmet vermektedir.
GAZ Rusya şirket binası
89 YILLIK EFSANE GAZ'IN TÜRKİYE'DEKİ TESİSİ

89 YILLIK EFSANE

GAZ’ın ürettiği ilk araç “bir buçuk tonluk” bir kamyon modeliydi.
Kurulduğu andan günümüze kadar, hafif ve orta ağırlıktaki ticari araçlar, ağır hizmet tipi kamyonlar, otobüsler, GAZ otomobil fabrikaları, 350'den fazla model ve türevleriyle birlikte 18 milyonun üzerinde araç üretti.
Gorki Otomobil Fabrikası tarafından üretilen araçlar, Rus otomotiv endüstrisindeki gelişimi yansıtmalarının yanı sıra, Rusya tarihinin bütün çağlarını da gözler önüne seren somutlaşmış örneklerdir.
OTOMOTİV TARİHİNE YOLCULUK
Nizhny Novgorod şehrinin Lenin caddesindeki Gorki Otomobil Fabrikası Müzesi, açıldığı 10 Ekim 1965 tarihinden beri, Rus otomotiv tarihinde yolculuğa çıkmak isteyen ziyaretçilerini ağırlamaktadır.
Gorki Otomobil Fabrikasının bir mirası olan bu müzede, 1932 yılından itibaren GAZ tarafından üretilen çeşitli otomobillerin ve taşıtların bulunduğu eşsiz bir araç koleksiyonu sergilenmektedir.
Ve müzenin en özel olan yanı; sergilenen bütün araçların bakımlarının yapılmış, onarımlarının sağlanmış, mükemmel koşullarda ve kullanılabilir halde olmasıdır.
Araç koleksiyonunun yanı sıra, fabrikanın kurulduğu ilk günden beri özenle saklanan belgeler ve çalışanların katkıda bulunarak müzeye bağışladıkları özel arşivler sayesinde, müzede gezerken hem Rus otomotiv endüstrisinin hem de GAZ'ın tarihi hakkında detaylı bilgi edinmek mümkündür.
YÜKSEK OTOMASYONA SAHİP MODERN ÜRETİM SİTELERİ
Bugün, 40.000'den fazla kalifiye eleman şirketimiz için çalışmaktadır. Benzersiz ve yalın bir üretim sistemi ile tüm kayıpları ortadan kaldırmakta, her alanda üretimde sürekli iyileştirme prensibiyle çalışmakta ve böylelikle üretim verimliliğini müşteri odaklı bir şekilde artırmaktadır. Bu özenli çalışmalarımız sayesinde, GAZ üretim sahalarındaki otomasyon seviyesi bazı operasyonlarda % 75'e ulaşmaktadır.
MÜHENDİSLİĞİN EŞSİZ GELENEKLERİ
Tüm geliştirme çalışmaları, otomotiv mühendisliği döngüsünü destekleyen Rusya'nın en büyük Ar-Ge tesisi olan GAZ'ın kendi Mühendislik Merkezinde gerçekleştirilir: konsept ve tasarım geliştirme, planlama, prototipleme, modelleme, test etme, üretim süreçleri tasarımı, mühendislik ve sertifikalandırma...
GAZ SPOR TAKIMI
GAZ off-roaders'ın güvenilirliği ralli yarışlarının ağır koşullarında kanıtlanmıştır. GAZ Raid Sport ekibi, ralli yarışlarında iki kez Rusya şampiyonu olmuş ve 2012, 2013, 2016 yıllarında Silken Yolu'nda yapılan Maraton mitinglerinde yer almıştır. GAZ yarış arabaları da seri olarak üretilen diğer araçların platformlarında üretilmektedir. Şasi, aks, motor, dişli kutuları, yaprak yayları ve direksiyon mekanizmaları gibi özel üretilen komponentler araçlara seri üretimle monte edilmektedir.
GAZ, Rusya’nın en büyük ticari araç üreticisidir. Şirketin ürün portföyünde hafif ve orta ağırlıktaki ticari araçlar, ağır hizmet tipi kamyonlar, otobüsler, motorlar ve 500'den fazla özel tip araç bulunmaktadır.

GAZ, % 100 elektrikli ve kendinden sürüşlü araçlar gibi son teknolojilerin yanı sıra telematik ve gelişmiş sürücü destek sistemleri (ADAS) bulunan otomobillerin geliştirilmesiyle de ilgilenmektedir.

GAZ'ın kendi bünyesinde bir mühendislik merkezi, Rusya'da 13 tam entegre üretim tesisi ve Türkiye ile Kazakistan'da montaj tesisleri bulunmaktadır.

GAZ hafif ticari vasıta pazarında Avrupa'nın önde gelen üreticilerinden biridir.
>
40
DÜNYA ÇAPINDA
service
İletişim

GAZ Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.
Gündoğan Mah. Sanayi Cad. No 19/1 Söğütlü-SAKARYA
E-mail: info@gazturkiye.com.tr

Basın ofisi: media@gazglobal.com